Talvine autopesu

Naisss nipp: Kuidas talvel oma autot õigesti pesta

Kuidas talvel oma autot õigesti pesta on juba igivana küsimus, mille osas olen aastate jooksul lugematutel kordadel paljudele kasulikke teadmisi jaganud. Talv on tänaseks praktiliselt kõigi autodele esimest korda langenud ning just praegu on õige aeg käsitleda viise ning jagada ka laiemalt teadmisi, millega igaüks saab oma autot parimal moel sellel karmil hooajal puhtana hoida.

Kas teha käsi- või leotuspesu?

Autopesu on võimalik teha laias laastus kahel moel. Kergema mustuse kihi eemaldamiseks piisab enamasti nö. leotuspesust, mis hõlmab endas sõiduki talvise leotuse või leotusvahuga (ingl. k. snowfoam) katmist, vajadusel ka pigieemaldi etappi ning seejärel survepesuriga sõiduki loputamist. Selline meetod sobib peamiselt juhul, kui viimasest käsipesust ei ole möödas väga pikk aeg ning sooviks on pigem viisakamaks muutev vahehooldus enne järgmist suuremat pesu või kehvade ilmade korral suurema kahjuliku mustuse eemaldamine.

turvaline käsipesu

Kui aga soovid paigaldada mõnda kaitsetöötlust või viimasest käsipesust on möödas 1-2 kuud, siis ei saa üle ega ümber põhjalikumast käsipesust, millega saab eemaldada sõiduki pinnalt erineva nakkunud reostuse nagu sool, pori, pigi, lendrooste ja muu keemia ning tagada sellega ka maksimaalne kaitsetöötluse nakkuvus ja õige toime, samuti auto kere ja hea väljanägemise säilimine rohkemateks aastateks.

Valiku tegemisel on kõige olulisem tegur välistemperatuur. Miinuskraadidega koduaias autot pesta ei ole soovitatav, see mõjub halvasti survepesurile, vesi ning vahendid võivad auto peal ära jäätuda ning ei toimi täiel määral ja lõpuks võib tekkida auto ümber ohtlik liuväli. Autot pestes libastuda ning traumapunkti sattuda ilmselt keegi ei plaani. Seega miinuste puhul pöördu mõnda selvepesulasse leotuspesu tegema (käsipesu kui on lubatud) või oma autopesu professionaali poole.

Kuidas teha talvel ohutu leotus- või käsipesu?

Järgnevalt toon välja peamised ohutu pesu põhimõtted nii selvepesulas kui ka kodus tegutsemiseks, et vältida sõiduki pesul valesid töövõtteid ning kahjustuste tekitamist

Selvepesula

leotuspesu
Leotuspesu “mündikas”

Leotuspesu: Eemalda sõidukilt survepesuriga suurem lumi ja jää, kanna peale leotus/-vaht, lase mõned minutid toimida ning loputa maha suurem mustus. Kui auto on jätkuvalt kaetud pruunika kihiga, siis teosta pigieemaldus. Kindlasti veendu, et selvepesula pigieemaldi on sinu autole turvaline. Katsetus on oluline, kuna tihti rikuvad osad pigieemaldid autode iluliiste ning kummist tihendeid ja kojamehi. Ära kunagi kasuta selvepesula harja, sest esiteks pole see sobiv tööriist auto pesemiseks ning samuti võib hari sisaldada liivateri ja muud sodi eelmistelt autodelt. Sa ju ei soovi oma autole kriimustusi lisada?

Peale pigieemaldust teosta taas loputus ning viimase etapina loputa auto nö. pehmendatud/filtreeritud/ioniseeritud veega, et välistada kuivanud veeplekkide tekkimine. Leotuspesu järel ei ole soovitatav teha kontakt kuivatust, sest autol võib olla veel kriimustusi tekitavaid osakesi. Küll aga võib “detaileri” ja lapiga puhastada klaase. Ära kunagi kuivata autot (va. klaasid) silikoonist paatliga, see tekitab kindlasti lisa kriimustusi! Ülejäänud elementaarne kuivamine toimub sõites ja auto seismisega. Küll aga on miinus kraadidega soovitatav kuivatada mikrofiiber lapiga uksetihendid.

Miinuskraadidega eelista sisetingimustes asuvaid selvepesulaid, et vältida pesu käigus auto jäätumist.

Käsipesu: Teosta samad leotusprotseduurid. Siinkohal vajad lisaks kahte pesuämbrit (šampoonile ja loputusvesi), mille jaoks on soovitatav ka vesi kodust kaasa võtta. Lisaks haara selvepesulasse kaasa ka oma pesupadi ning šampoon ja kuivatusrätik. Peale loputusi tee valmis šampoonivee ja loputuse ämbrid. Käsipesu alusta kapotist, katusest, klaasidest ja piilaritest, liikudes alla kuni ukselingi jooneni ning lõpetades külgede, alumiste äärte, nina ja taguotsaga. Iga paneel tasub jaotada mitmeks sektoriks, mille vahel kastad pesupadja loputusvette ning sellest edasi värskesse šampoonivette. Soovi korral pese ka veljed, milleks tuleks kasutada kolmandat ämbrit ja eraldi pesukinnast või mikrofiiber veljeharja. Käsipesu järel loputa autolt filtreeritud veega šampoon ning teosta kuivatus. Lisa etapina enne kuivatust pritsi autole veepõhine kontaktivaba kaitsetöötlus.

Kodus

  • Leotuspesu: Nii nagu selvepesulas, aga oma vahenditega.
  • Kösipesu: Nii nagu selvepesulas, aga oma vahenditega.

Traditsiooniline vs. kontaktivaba kuivatus

Küsimuse järel, kuidas talvel õigesti pesta on järgmisena äärmiselt oluline pesu lõpp etapp ehk Turvaline auto kuivatamine. Kuivatuse valesti teostamise korral võib autole tekkita ebameeldivaid kahjustusi, mille likvideerimine on võimalik vaid kalli poleerimise teel. Paljudele on juba teada, et seemisnahk lapp on autokuivatuse protsessis ammu unustatud ja vananenud meetod. Samuti sobib silikoonist kuivatuspaatel ainult klaasidelt vee pühkimiseks, kuna värvi peal kasutades võid sellega hulgaliselt kriimustusi tekitada.

Tutvustan sulle siinohal kahte kuivatusmeetodit, mille vahel vastavalt oma võimalustele ja soovidele valikut teha.

Fusion auto kuivatusrätik

Fusion 1000gsm tihedusega suur mikrofiiber kuivatusrätik: tegemist on väga suure imavusvõimega rätikuga, millega on mugavalt võimalik kuivatada kogu auto. Fusion ei vaja vahepeal välja väänamist ja tänu oma pehmusele ja kohevusele on ta puhta auto peal ka täiesti ohutu.

Air Force 1 kontaktivaba kuivatus

Air Force 1 kontaktivaba kuivatusmasin: see on lahendus, millest veel 5 aastat tagasi ise unistasin, kuna parima ja kiireima kuivatustulemuse saavutamiseks eelistan seda teha täiesti kontaktiabalt. Kui varem proovisin kuivatusel kasutada tolmuimeja puhumisrežiimi, akuga lehepuhurit ja kompressori suruõhku siis nüüd juba 3 aastat olen kõik kuiatused teostanud Air Force 1 masinaga. Selleks vajad vaid elektri pistikut. Masin on väga kompaktne, 5 meetrise juhtme ja 5 meetrise voolikuga, puhub läbi filtri puhast sooja või külma õhku ning märg auto saab pesu järel kiirelt ja kriimuvabalt kuivaks puhutud. Lisaks saab puhurit kasutada ka näiteks salongi pragudest mustuse välja puhumiseks või tulede seest kondentsi kuivatamiseks.

Kas ja millal vajab auto kaitsetöötlust?

Nüüd kui esmane ülevaade sellest, kuidas autot talvel pesta on tehtud, käsitlen kaitsetöötlust ehk “vahatamist”. Küsimusele kas auto vajab kaitsetöötlust on vastus lühike: jah, igal autol võiks olla lakki ning värvi kaitsev kiht. Seda põhjusel, et tagada auto pikaajaline säilimine, UV kaitse, pare mustuse tõrje ning lihtsam pesu. Millal, sõltub aga iga auto konktreetsest seisukorrast. Kui viimasest töötlusest on möödas 3-6 kuud, siis oleks aeg värskenduseks. Keraamika puhul on kestvus pikem, kuid ka see vajab regulaarset hooldust. Kui aga autol pole mingitki kaitsvat kihti, siis on viimane aeg see paigaldada, sest talve külm, pori, keemia ja sool on armutud.

Talvise autopesuga kaasneb paratamatult ka ebameeldivalt külm välis temperatuur, mistõttu ei ole kuni mitu tundi aega võttev vanakooli “wax on wax off” meetod kuigi meeldiv ega lihtsasti teostatav. Seetõttu on minu professionaalseks soovituseks tänapäevasel innovatsioonil tuginevad keraamika baasil kaitsetöötlused. Nende paigalduseks kulub vaid minuteid, mitte tunde, saad seda teha nii kodus kui ka selvepesulas.

Mugavaim viis autole kaitsetöötluse paigaldamiseks juba šampoonipesu käigus on Carbon Collective Hybrid šampoon, mis on mõeldud pesu käigus autole kaitsekihi andmiseks, varasemate töötluste ja eriti keraamika hoolduseks kui ka süvapesuks.

Kõige kiirem viis pikaajalisemaks keraamikapõhiseks auto kaitseks on aga Carbon Collective Hybrid Coating. See on sealant tüüpi kontsentreeritud “wetcoat” ehk märgvaha. Sellega saavutad lihtsalt pesu järel märjale autole pritsimise ja maha loputamise teel kuni 3 kuulise kaitse toime. Ühest 0,5 L pudelist saad valmistada 5 Liitrit valmis vahendit ja keskmise sõiduauto kaitsetöötluse hind on vaid 3,7€!

hybrid kaitse šampoon
hybrid coating kaitse

Millised tooted veel varustuses peaksid olema?

Nüüd tead kindlasti paremini, kuidas autot talvel pesta ja selleks, et muuta sinu talvine autopesu kogemus võimalikult turvaliseks ja mugavaks, kasutades eelpool välja toodud hoolduspõhimõtteid olen koostanud talviseks hoolduseks vajalike toodete kollektsiooni, mille leiad järgnevalt lehelt: Carbon Collective soovitused