lumehari

3 nõuannet autole uue lumeharja ostmisel

Soovid enda autolt lund eemaldada nagu professionaal? Paljud, kellele olen lumeharja valikul nõu andnud on õige harja juba soetanud, kuid paraku on enamusel autodesse hangitud esimene ettejuhtuv poehari. Teen nüüd selle teema ka Naisss lugejatele selgeks.

Millal tasub vana lumehari välja vahetada?

Hambaharja on meid harjutatud vahetama iga 2-3 kuu tagant. Kuidas on aga lood sinu auto lumeharja vanusega? Millal sa oma harja viimati korralikult puhastasid? Kas praegune hari tuleks välja vahetada? Kas sinu autos reisib kaasa õige lumehari või põrandaharja meenutav tööriist, millega igal korras oma auto värvi kriimustad?

Sellist harja ei kasutaks isegi vana Passati peal, rääkimata uuest Porschest!

Viska pilk peale oma praegusele auto lumeharjale. Kui see meenutab mingilgi moel põrandaharja, siis vabane sellest koheselt! Igasugune traditsiooniliste harjastega auto lumehari on potentsiaalne “värvimõrvar”. Tavaliste lumeharjade harjased on raske lume liigutamiseks tugevast nailonist ja sirgelt lõigatud, mis muudab harjaste otsad teravaks ning potentsiaalselt värvi vigastavaks. Sellisest harjast loobu kohe.

Kuidas lund autot kahjustamata pühkida?

Kohe ütlen, milline on kõige õigem turvaline meetod autolt lume pühkimiseks. Kui sinu autol on vaid õhuke lumekiht, siis säästa selle värvi ning puhasta vajadusel vaid klaasid ning ettevaatlikult tuled. Paksema lume alla mattunud auto puhastamisel on tõepoolest mõistlik juba sekkuda ning suurem kiht eemaldada. Sellega säästad liigsest lisakaalust nii autovedrustust kui ka vähendad ohtu, et sinu taga liiklejad ootamatult suure hulga lund enda sõiduki esiklaasilt leiavad.

Valesti lund pühkides võib autole tekitada sügavad kriimud

Küll aga pea lund eemaldades silmas ühte olulist põhimõtet! Selleks, et sinu auto ei vajaks liigse harjamise tõttu kevadel põhjalikku taastavat poleerimist, eemalda ainult suurem kiht pindmisest lumest ja ära harja autot lumest värvi paljastumiseni piinlikult puhtaks. Esiteks sellisel liigsel agarusel ei ole suurt kasutegurit kui lund sajab pidevalt juurde. Teiseks peitub pea alati lumekihi all vähemalt või suuremal määral talvist reostust liivaterade, pori, soola ja muu näol. Kui nüüd hakata lumekihti täielikult maha pühkima, siis liigub ka enamus kõnealusest mustusest lumega mööda auto värvi/lakki kaasa põhjustades väiksemaid või suuremaid kriimustusi. Samuti kaasneb suur auto kriimustamise oht igasugusel traditsioonilise harjaga pühkimise kokkupuutel auto värviga. Ole tark ja hoolas autoomanik ning jäta õrn kiht lund oma autole. Tõenäoliselt eemaldub see sõites, sulades või vajadusel survepesuriga.

Milline on kõige turvalisem lumehari?

Fiskars hari
Turvaline Fiskars lumehari

Autodele mõeldud lumeharju leiab praktiliselt igast poest. Suurem osa pakutavatest harjadest aga tegelikult ei sobi autolt lume turvaliseks eemaldamiseks. Seetõttu otsustasin Naisss.ee tootevalikusse lisada turu kõige turvalisema lumeharja, Fiskars SnowXpress. See on silikoon harjastega ning paksu lume eemaldamist abistava silikoon “uimega” ja eemaldatava jääkaabitsaga moodsaim lumehari. Olen seda ise kasutanud juba pikki aastaid ning sama pikalt soovitanud seda ka kõigile teistele.

Fiskars SnowExpert lumeharja leiad siit!