Kuidas õigesti rataste vahetus teha

Naisss õpetab: 5 nippi, rataste vavahetus ilma velgi ära rikkumata

On aeg muuta teha rataste vahetus ja oma auto välimus hallist talvisest hiirekesest taas pilkupüüdvaks iluduseks. Et hooaeg mööduks kauniste ja esinduslike velgedega olen koostanud soovitused rattavahetuseks, velgede taastamiseks ning koostanud nimekirja parimatest hooldustoodetest, mille leiad kirjutise lõpust.

Mida siis peaksid jälgima, et rattaid ise vahetades oma velgi mitte rikkuda?

rehvivahetus
Korrektne meetod rataste tõstmiseks

1.Enne kui on käsil rataste vahetus veendu, et sul on olemas kõik vajalikud tööriistad ning et kasutad tänapäevaseid töövahendeid. Hea varustus on tänapäeval lihtsasti kättesaadav ja ei ole mõtet garaaži pimedaimast nurgast välja kaevata oma vanaisa “nõukaaegset” Žiguli remondikomplekti. Hangi omale plast kaitsega õiges mõõdus padrun ning lahti ja hiljem õige jõuga kinni keeramiseks momentvõti.

2. Keera kõik mutrid/poldid lahti, kuid jäta üks poolenisti keermesse kui ratas on hooajaga keskava ümbert kinni jäänud. Nii saad turvaliselt ratta lahti lüüa ilma, et peaks kartma selle maha kukkumist. Velg eemalda auto alt kindlasti mõlema käega rehvist tõstes, mitte kodaratest krabades! Nii võid kindel olla, et sa ei kahjusta velge tõstes selle viimistlust.

3. Enne suvevelgede paigaldust võiks läbida veel ühe etapi, et tagada nende pikaajaline hea väljanägemine ning lihtsam hooldus. Selleks võiksid veljed enne paigaldust saada põhjaliku sise-välis pesu, mis vabastab selle porist, piduritolmust ja balanssi mõjutavast pigist. Puhtad veljed võiks seejärel katta omale meelepärase kaitsetöötlusega. Muude toodete kõrvalt tooks eelkõige esile veljekeraamika, mille paigaldamine ei ole palju keerulisem traditsioonilisest vahatamisest. Lisaks annab spetsiaalne kuumust taluv keraamika velgedele uue pindmise kaitsekihi ja lihtsustab oluliselt nende hooldamist 2-3 hooaega.

Perfektselt joondus kapsel, vargamutter ja ventiil

4. Et su auto näeks peale rehvi- või rataste vahetust eriti esinduslik välja, siis enne velje paigaldust paigalda keskkapsel ventiiliga sümmeetriliselt. 99% velgedest võimaldab seda lihtsasti teha ning selle väikse detailiga eristud sa juba ka 99% teistest autodest, kelle velgede kapsel on paigalduse käigus suvaliselt tagasi pressitud.

5. Rattad tõsta auto alla tagasi taas rehvist, paigalda mutrid/poldid ning üllatusliku lahti tulemise vältimiseks keera need lõpus üle momentvõtmega.

Kui viid oma rehvid esindusse või rehvitöökotta vahetusse, siis veendu eelnevalt selle koha kvaliteedis. Ka paljud suured ning tuntud töökojad kasutavad vananenud tehnoloogiat ning robustseid töövõtteid. Nii võib juhtuda, et maksad rehvivahetuse eest pea 100€, kuid tulemuseks on vigastatud või kriimustatud veljed. Omalt poolt saad riske maandada kui pesed veljed enne vahetust puhtamaks, kuid ka siis võib tehnikutel apsakaid ette tulla.

Kui avastad, et veljed pole enam päris esinduslikud?

Taastamise ootel haruldane velg

Võib juhtuda, et avastad oma velgedelt kasutusest või kehvast rehvivahetusest tulenevaid jälgi. Mõni üksik täke siin-seal ei mängi väga suurt rolli. Kuid kui velje seisukord ei ole enam päris esinduslik, siis tuleks ette võtta velgede taastamine. Eesti kõige kogenum velgede taastamisega tegelev ettevõte on 15-aastase kogemusega legendaarne SP Studio. Nende jaoks ei ole võõrad ei uute premium sõidukite nagu Porsche ja BMW tehaseveljed ega ka vanakooli ning muude haruldaste velgede sirgestamine, taastamine, remont ning värvimine.

Perfektselt taastatud “diamond cut”

Milliseid aspekte velgede taastamisel silmas pidada? SP Studio spetsialistid oskava sind selles osas igas veljeteemalises küsimuses abistada. Suur kogemuste baas ja tipp tasemel veljespetsialistid saavad hakkama nii velgede sirgestamisega, äärekivi kahjustuste likvideerimisega, värvivahetusega, metall rantide taastava poleerimisega, rehvitehnikute lohakusest tekitatud kriimude ja näpujälgede likvideerimisega kui ka igasuguste erilahendustööde teostamisega.

Taastatud Porsche erilahendus matt velg

Väiksemate murede lahendamiseks tasub SP Studio poole pöörduda era- või ärikliendina. Kui tegemist on aga uuemapoolse sõiduki velgedega, mis vajavad ühte või mitut taastamise etappi, siis on võimalik tööde teostamine kooskõlastada ka kasko kindlustuse tööna. Kui avastad suviseks hooajaks valmistudes, et ka sinu veljed vajavad värskendamist või parandusi, siis pöördu konsultatsiooniks otse SP Studio poole. Nii võid kindel olla, et sinu murele leitakse lahendus ning veljed saavad väärilise välimuse.

Vajad rehvivahetusel professionaalide abi?

Turvaline heeblivaba rehvipink

Rataste vahetus on enamusele tehtav töö. Rehvivahetust velgedel on aga vähestel endal kodus või tööl võimalik teha. Eelmistest hooaegadest väsinud rehvide asendamiseks või talvekate suverehvi vastu vahetamiseks tasub pöörduda professionaalide poole, kes oskavad sinu velgedega hoolikalt ümber käia ning kasutavad moodsaimat saada olevat tehnikat. Sedasi võid kindel olla, et sinu viisakad või äsja taastatud veljed uusi investeeringuid ei vaja. Naisss soovitab siinkohal pöörduda paljudele tuntud minurehvid.ee või uue kvaliteet tulija kxi.ee poole. Mõlemate rehviprofessionaalide juures on kasutusel uued heeblivabad rehvipingid ja laser balanseerimine.

Kasulike toodete juhend suve velgede ettevalmistuseks

Rattakoobas enne ja pärast pigieemaldust

Kui rataste vahetus on sinujaoks lihtsasti teostatav, siis on äärmiselt soovitatav teha protsessi käigus ka rattakoobaste pesu ning kaitsetöötlused. Kui ratas on vahetuse jaoks eemaldatud, siis avaneb parim ligipääsetavus rattakoopa puhastamiseks talvisest porist, soolast ja pigikihist. Samuti on võimalik veljed tervenisti puhtaks saada siis kui need ei ole auto all. Nii on hea ligipääs velgede kõigile pindadele. Selleks, et sinu veljed parimal moel säiliksid ning nende edasine pesu auto all oleks võimalikult lihtne, siis töötle veljed peale põhjalikku puhastust (või taastamist) spetsiaalse kõrge kuumakindlusega veljekeraamikaga.

Rattakoopa puhastus:

Veljepesu: